Campania Maratonul Scrisorilor
Astăzi, 7 decembrie 2023, în LT „Andrei Vartic” din orașul Ialoveni, la inițiativa profesoarei de istorie Petco Maria și a Dnei Damaschin Oxana, profesor de educație pentru societate, s-a lansat campania Maratonul Scrisorilor. Dis-de-dimineață, elevii, profesorii, chiar și unii părinți, au semnat scrisori în susținerea deținuților politici, care au fost și sunt reținuți pe nedrept sau persecutați de autorități pentru viziunile și concepțiile lor politice.
LT „Andrei Vartic” participă în această campanie de mai mulți ani și ne bucurăm că am avut posibilitatea să contribuim la eliberarea mai multor persoane nevinovate.
Maratonul Scrisorilor este o campanie globală desfășurată de ONG Amnesty Internațional care se lansează anual în preajma Zilei Internaționale a Drepturilor Omului, marcată pe data de 10 decembrie, când, în anul 1948, ONU a votat cea mai importantă declarație internațională: Declarația Universală a Drepturilor Omului.













