„DOR DE EMINESCU”
La zidirea soarelui, se știe,
Cerul a muncit o veșnicie
Noi, muncind întocmai, ne-am ales cu
Ne-am ales cu domnul Eminescu…
(G. Vieru)
Cu mândrie împărtășim emoțiile elevilor și profesorilor liceului Teoretic „Andrei Vartic”, participanți ai Festivalului-concurs raional „DOR DE EMINESCU”, Ediția a III-a, 2024, cu genericul: „Dacă n-ar fi Eminescu, viaţa nu ne-ar fi nimic…’’.
La data de 12.01.2024, în incinta Gimnaziului „Mihai Eminescu”, s. Ulmu, s-a desfășurat etapa de premiere a elevilor: eleva cl. a XI-a-Guțu Evelina, profesor Balan Livia, s-a plasat pe locul I în cadrul secțiunii creație proprie și elevul cl. a VII-a Balaban Stanislav, profesor Stavinschi Lucia, a obținut locul II la secțiunea recital de poezie.
Festivalul „Dor de Eminescu” reprezintă un eveniment de omagiere a Geniului literaturii române – Mihai Eminescu, prin promovarea creației eminesciene și formarea unei tradiții culturale anuale, care să unească copiii și adolescenții pasionați de frumos din toate insituțiile de învățământ din raionul Ialoveni.
Mulțumim echipei manageriale și cadrelor didactice din gimnaziul „Mihai Eminescu”, satul Ulmu pentru frumoasa colaborare.










