×

SĂPTĂMÂNA MEMORIEI HOLOCAUSTULUI

În perioada 22-31 ianuarie în Liceul Teoretic ,,Andrei Vartic” s-a desfășurat SĂPTĂMÂNA MEMORIEI HOLOCAUSTULUI.

Pe 29 ianuarie 2024, la invitația profesoarei de istorie Viorica Ciobanu, instituția a fost onorată de prezența Doctorului în istorie, politicianului și fostului boxer profesionist din Republica Moldova- Octavian Țîcu.

Dlui a prezentat  lecția publică: „Istoria Holocaustului: Lecții pentru Posteritate”

În cadrul evenimentului Dnul Țîcu a donat instituției un set de carte personală cu autograf:

„Istoria românilor de la Est de Prut”,„ Rusia şi separatismul transnistrean în R. Moldova”, „Legenda lui Nicolae Simatoc” și un tricou FC Barcelona.

Activitatea a avut drept scop de a informa tânăra generație despre manifestările Holocaustului, în special, în România, Basarabia și Transnistria.

SĂPTĂMÂNA MEMORIEI HOLOCAUSTULUI a continuat cu o masă rotunda, organizată de profesoara de istorie Maria Petco pe data de 30 ianuarie. Elevii cl. a VIII-a au discutat despre ororile holocaustului în cadrul discuției cărții lui Leon Leyson  „Un baiat pe lista lui Schindler”

Obiectivele ambelor activități au fost formarea valorilor general-umane și a atitudinii umane față de suferințele evreilor și a  persoanelor,, indiziderabile” din timpul Holocaustului; promovarea toleranței și compasiunii între oameni,  pentru a nu admite manifestări ale violenței, extremismului sau a urii în societate.

Sincere mulțumiri dlui Țicu, istoricilor din instituție  pentru contribuția deosebită în promovarea valorilor umane și naționale.