SĂPTĂMÂNA MEMORIEI HOLOCAUSTULUI
În perioada 22-31 ianuarie în Liceul Teoretic ,,Andrei Vartic” s-a desfășurat SĂPTĂMÂNA MEMORIEI HOLOCAUSTULUI.
Pe 29 ianuarie 2024, la invitația profesoarei de istorie Viorica Ciobanu, instituția a fost onorată de prezența Doctorului în istorie, politicianului și fostului boxer profesionist din Republica Moldova- Octavian Țîcu.
Dlui a prezentat lecția publică: „Istoria Holocaustului: Lecții pentru Posteritate”
În cadrul evenimentului Dnul Țîcu a donat instituției un set de carte personală cu autograf:
„Istoria românilor de la Est de Prut”,„ Rusia şi separatismul transnistrean în R. Moldova”, „Legenda lui Nicolae Simatoc” și un tricou FC Barcelona.
Activitatea a avut drept scop de a informa tânăra generație despre manifestările Holocaustului, în special, în România, Basarabia și Transnistria.
SĂPTĂMÂNA MEMORIEI HOLOCAUSTULUI a continuat cu o masă rotunda, organizată de profesoara de istorie Maria Petco pe data de 30 ianuarie. Elevii cl. a VIII-a au discutat despre ororile holocaustului în cadrul discuției cărții lui Leon Leyson „Un baiat pe lista lui Schindler”
Obiectivele ambelor activități au fost formarea valorilor general-umane și a atitudinii umane față de suferințele evreilor și a persoanelor,, indiziderabile” din timpul Holocaustului; promovarea toleranței și compasiunii între oameni, pentru a nu admite manifestări ale violenței, extremismului sau a urii în societate.
Sincere mulțumiri dlui Țicu, istoricilor din instituție pentru contribuția deosebită în promovarea valorilor umane și naționale.












