Săptămâna istoriei
In perioada 02-06.12.2024 în LT „Andrei Vartic” s-a desfășurat Săptâmâna istoriei. În acest context, profesorii de istorie Maria Petco și Viorica Ciobanu, au organizat și desfășurat diverse activități.
Evenimentul a demarat prim transmiterea mesajului de felicitare și a simbolului tricolorului pentru toți elevii și profesorii din liceu. Informația esențială și planul de activitate a fost enunțat în cadrul revistei radiofonice, emise în toată instituția.
Dintre activitățile realizate putem evidenția pregătirea și amenajarea de către elevi a panoului informativ cu postere, gazete de perete, imagini reprezentative.
Interesant și original organizată a fost victorina „Momente din istoria neamului” dedicată sărbătorii naționale : Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.
De asemenea, au fost elaborate și prezentate conform grilei de evaluare, proiecte la tema „Unirea de la 1918”, axate pe promovarea valorilor naționale despre istoria neamului și personalitățile care au participat la înfăptuirea Marii Uniri.
Obiectivul tuturor activităților a fost orientat spre promovarea valorilor naționale și a adevărului istoric.
Totodată, s-a dat start și Maratonului Scrisorilor, care se va desfășura până la finalul semestrului și în contextul respectării Drepturilor Omului. În fiecare an, campania Amnesty International „Scrie pentru Drepturi” reunește oamenii din întreaga lume pentru a lupta împotriva nedreptăților și pentru a susține persoanele ale căror drepturi sunt amenințate.














