„Fii liber, fii sănătos- Spune NU fumatului”
În cadrul Campaniei de promovare a vieții fără fumat „Nu te lăsa aburit(ă), CM Științe reale, organizator profesoara de biologie Roșca Natalia, au desfășurat pe data de 10.04.2025, un concurs între clasele a VIII-a cu genericul „Fii liber, fii sănătos- Spune NU fumatului”
Obiectivele activității s-au structurat pe ideea creșterii gradului de conștientizare asupra efectelor nocive ale fumatului; pe dezvoltarea gândirii critice și a responsabilității personale a adolescenților și încurajarea promovării unui stil de viață sănătos în rândul tinerei generații.
Activitatea presupune formarea a 2 echipe din câte 6 elevi din clasele a VIII – a (A si B) și a inclus următoarele etape:
Salutul ecipei
- Prezentarea emblemei Curiozități
- Pe ecran va rula un filmuleț video despre fumat
- Studiul de caz
- Experiment demonstrative: „Ce face fumatul inimii tale?”
- Înviorarea( 10 întrebări cu Da sau Nu)
- Activitate creativă,, Fii vocea scimbarii “
- Mesaj final …
Copiii au fost activi, satisfăcuți de informația prestată și le rămâne doar să-și pregătească „Tema pentru VIAȚĂ”- să nu se lase ABURIT(Ă).













