Un viitor prosper la noi acasă
Pe data de 5 mai 2025, Liceul Teoretic „Andrei Vartic” a fost vizitat de Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov în cadrul unei întâlnirii cu elevii claselor a X-a și a XI-a, inclusiv cu echipa „Ordinul Vartic”, ghidată de profesoara de istorie Maria Petco, calificată în finala concursului „EuroQuiz”.
Dna Gherasimov le-a povestit adolescenților despre valorile Uniunii Europene și beneficiile integrării Moldovei în marea familie europeană. A răspuns la întrebările elevilor și au făcut schimb de idei despre oportunitatea implicării fiecărui cetățean al RM, inclusiv a tinerilor, pentru a construi un viitor prosper la noi acasă.
Avem tineri curioși, inteligenți, activi. Ei sunt MÂNDRIA NOASTRĂ!
Cu pași mici, realizăm lucruru mari!












