1 Decembrie – Ziua Națională a Românilor de pretutindeni
„Noi suntem români, noi suntem români,
Noi suntem aici în veci stăpâni !”,
cântau cu mândrie elevii Liceului Teoretic „Andrei Vartic” pe 1 Decembrie – Ziua Națională a Românilor de pretutindeni!
În această zi s-a anunțat lansarea Săptămânii Istoriei în instituție. Profesorii Comisiei metodice Științe socio-umane s-au mobilizat și au desfășurat diverse mesaje de promovare a importanței evenimentului
Profesoara de istorie Maria Petco, împreună cu elevii clasei a XI, profil umanistic, au organizat și desfășurat activitatea de omagiere a celor 105 ani de la Marea Unire: un flashmob în fața Casei Raionale de Cultură „Andrei Ungureanu”, eveniment la care a fost invitată și APL. Evenimentul s-a încheiat cu o mândră horă în care s-au prins și spectatorii din comunitate. Totodată, elevii au dăruit trecătorilor panglica tricoloră ca simbol al unității românilor de pretutindeni. Ghidați de profesoara de istorie Maria Petco, elevii au emis o revistă radiofonică în care s-a vorbit despre condițiile istorice în care s-a înfăptuit marele vis al românilor: Marea Unire de la 1918.
Dna Viorica Ciobanu a pregătit Mesagerii evenimentului care au mers din clasă în clasă repartizând fluturașii unirii și au prezentat rezumativ importanța Actului Unirii: „Trăiască Națiunea! Sus cu ea!”
Învățătoarea Cornelia Constantinov a mers cu elevii clasei I-i „C” la biblioteca publică pentru copii „Spiridon Vangheli” cu acelaș mesaj de mare bucurie pentru toți românii de pretutindeni: solidaritate, egalitate, frăție, mândria de a fi român!
Marea Unire a fost și va rămâne pagina cea mai sublimă a istoriei neamului românesc. Suntem alături de toți românii oriunde s-ar afla și le spunem :
LA MULȚI ANI, ROMÂNI! LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!














