Ziua Internaţională de comemorare a victimelor Holocaustului
Astăzi, 27 ianuarie 2025, comisia metodică Științe socio-umane a LT „Andrei Vartic” au organizat Ziua Internaţională de comemorare a victimelor Holocaustului.
Profesoara de istorie Ciobanu Viorica, împreună cu elevii, a pregătit informația pentru panoul de comemorare, iar elevii ghidați de profesoara de educație pentru societate Damaschin Oxana, au realizat revista radiofonică dedicată acestui eveniment.
Pe parcursul zilei, 4 elevi instruiți de dna Petco Maria au mers în cadrul orelor de Dezvoltare personal și au comunicat copiilor povestea tristă a trei copii care și-au lăsat jurnalele memoriei drept mărturie cruntă a acelor timpuri groaznice; Anne Frank, Anne Drabnik, Krystyna Budnicka, etc.
Comemorarea marchează eliberarea lagărelor de concentrare naziste şi sfârşitul Holocaustului în care 6 milioane de evrei au fost ucişi de către regimul nazist, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Nu uităm pentru a nu se repeta!!!






