Lecța Păcii: Memorie și Recunoștință
Conform Circularei MEC nr. 03/1-09/1261 din 22.02.2024, vineri, 28 februarie 2025, în toate instituuțiile de învățământ din RM s-a organizat realizarea Lecției de Memorie și Recunoștință desfășurată în cadrul Săptămânii Memoriei și Recunoștinței celor căzuți în conflictul armat din 1992 pentru apărarea integrității și independenței Republicii Moldova.
Întreaga comunitate școlară a LT „Andrei Vartic” s-a alăturat obiectivului general al activității, axându-se pe valorificarea trecutului istoric şi a patrimoniul cultural. Copiii trebuie să învețe să manifeste respect față de apărătorii de țară și de neam. Contează mult ca tâtăra generație să înțeleagă importanța și semnificația zilei de 2 martie în istoria Republicii Moldova și a Războiul pentru independență și integritate a Republicii Moldova din anul 1992.
Slavă Apărătorilor Patriei! Eroilor Slavă!!!
https://www.youtube.com/shorts/i2pK9M3NZ9U












