Povestiri de pe front…
În cadrul Lunarului Memoriei și Recunoștinței Victimelor Războiului pentru Integritate Națională, elevii casei a VII-„A”, ghidați de diriginta de clasă Maria Petco, au organizat o întâlnire cu combatantul, veteran al Războiului de pe Nistru, locuitorul orașului Ialoveni, dnul Iurii Osinschii.
Veteranul le-a relatat copiilor despre evenimentele din 1992, despre eroismul și responsabilitatea tinerilor polițiști și importanța majoră a Păcii.
De asemenea a accentuat despre voluntarii din Ialoveni, care, înainte de a pleca în zona unde se desfășurau operațiunile militare, trebuiau să fie antrenați și pregătiți. El a fost printre cei care a participat și la activitățile de antrenament a voluntarilor, care s-au desfășurat și pe teritoriul liceului nostru, iar mai apoi a mers în luptele din localitățile Doroțcaia și Cocieri.
Copiii au adresat diverse întrebări la care veteranul a răspuns cu demnitatea celui care a lutat pentru țara sa.
Mulțumim tuturor celor care ne-au asigurat și ne apără independența țării.





