×

Săptămâna Geografiei- o călătorie prin cunoaștere și aventură

În perioada 14-18 aprilie 2025, în LT „Andrei Vartic”, profesoarele de geografie Ciotu Oxana și Straticiuc Ludmila au organizat cu entuziasm o serie de activități captivante în cadrul SĂPTĂMÂNII GEOGRAFIEI, menite să trezească interesul elevilor pentru tainele fascinante ale acestei disciplini școlare. Săptămâna a fost una plină de culoare, cunoaștere și bună dispoziție.

Luni, s-a dat start evenimentului prin amenajarea unui panou informativ, realizat de către profesoara de geografie Ciotu Oxana, dedicat diversității geografice, dar și a unei mese interactive, unde au fost expuse obiecte specifice acestei științe: globul pământesc, busolă, hărți tematice și roci. În plus, un colț de distracție i-a provocat pe elevii curioși să-și testeze abilitățile de orientare și logică prin construirea unui puzzle tematic.

Marți, mesajul Săptămânii Geografiei a fost transmis pe cale radiofonică de către elevii clasei a IX-a împreună cu profesoara de geografie Straticiuc Ludmila, aducând în atenția elevilor importanța geografiei în viața de zi cu zi, invitându-i să participe activ la evenimentele organizate.

Miercuri, Dna Straticiuc Ludmila a organizat o excursie la stația de epurare a apei din or. Ialoveni cu elevii claselor a V-a și a VI-a, membri ai cercului „Tânărul naturalist”.

Joi, elevii claselor a X-a și a XI-a au fost protagoniștii unei activități extrașcolare devenite deja tradiție: „O călătorie prin lume”, organizată de Dna Ciotu Oxana

Această săptămână a demonstrat, încă o dată, că geografia nu înseamnă doar hărți și capitale, ci este o adevărată călătorie spre descoperirea lumii și a diversității care ne înconjoară.