×

Activitatea tradițională – o călătorie prin lume

Joi, 17.04.2025, elevii claselor a X-a și a XI-a au fost protagoniștii unei activități extrașcolare devenite deja tradiție: „O călătorie prin lume”, organizată de profesoara de geografie Dna Ciotu Oxana. În cadrul acesteia, participanții au „călătorit” imaginar, de data aceasta, în Italia, Brazilia și Emiratele Arabe Unite. Activitatea a fost o adevărată paradă de cultură: s-a prezentat istoricul și caracteristicile specifice acestor țări, dansurile și portul popular, bucatele tradiționale și chiar formulele de salut în limba țărilor respective.

Creativitatea, talentul și spiritul de echipă al elevilor au făcut din această zi una de neuitat.

Ne pregătim pentru noi călătorii și aventuri în anul viitor!