Comemorarea victimelor foametei organizate din anii 1946–1947
În perioada 29 aprilie – 6 mai 2025, conform ordinului MEC, instituțiile de învățământ din țară au desfășurat, o serie de activități educaționale dedicate comemorării victimelor foametei organizate din anii 1946–1947.
Cadrele didactice și elevii LT „Andrei Vartic” în această perioadă au organizat următoarele activități:
Din data de 29.04.2025, până în prezent, CM științe socio-umanistice au pregătit în holul liceului un panou informativ cu genericul: „Comemorarea victimelor foametei organizate din anii 1946–1947”.
O bogată expoziție de cărți, care ilustrează acest subiect, a propus spre lectură și discuție profesoara de istorie Dna Viorica Ciobanu.
În clasele liceale s-au desfășurat mese rotunde în baza proiecțiilor de filme documentare: „Să nu ne răzbunați”, clasele a X-a„R”, a XI-a „B”, a XI „R”, profesor de istorie Gamarța Eșanu Aurelia; „Timpuri pe care nu le-a vrut Dumnezeu”, clasa a XI „C”, profesor Rotaru Aliona, diriginte;
În clasele gimnaziale s-au realizat lecții tematice:
„Lecția de Istorie: Mărturii despre foametea din anii 1946 – 1947 din Basarabia – ediția IV”, cl. a VI-a „A”, profesor Bivol Angela, diriginte; cl. a VII „C”, profesor Serediuc Nina, diriginte.
Profesoara de istorie Petco Maria a realizat în clasele a VI-a „A”, „C” și a VII-a „A” lecții tematice la subiectul „Foametea organizată din anii 1946-1947 din Basarabia” În casele a IX-a „A”, „B,”, „C” și în cl. a XII-a „R” și „U”
Dna le-a propus elevilor realizarea unui eseu la tema „Foametea organizată de regimul comunist în anii 1946-1947”, rezultatele cărora vor fi enunțate în cadrul Galei Laureaților 2025.
Profesoara de istorie Ciobanu Viorica, în clasele a V-a „A” și „B”, a VI-a „B” a organizat vizualizarea și analiza expoziției virtuale „Foametea din anii 46-47 din RSSM, finalizând cu un minut de reculegere în memoria tuturor celor care s-au stins în acel calvar. De asemenea au discutat în baza istoriilor relatate de bunici și părinți pe care le-au prezentat copiii în cadrul dezbaterilor interdisciplinare, discutând despre supraviețuire, solidaritate și consecințele tragice ale foametei.
În urma discuțiilor, elevii în toate clasele au observant că cei care au suferit cel mai mult din cauza foametei postbelice au fost copiii de până la 14 ani. Aproape jumătate din numărul celor care erau înregistrați oficial ca distrofici (400 mii) erau copii (200 mii). Copiii, de rând cu persoanele în vârstă, au fost categoriile cele mai vulnerabile în rândul cărora s-a înregistrat și cea mai ridicată mortalitate.
Diriginții cl. a VIII-a „A” și „B” Munteanu Ludmila și Stavinschi Lucia au organizat o excursie la Muzeul Militar din orașul Chișinău, în special ultimul compartiment care conține documente veridice cu privire la această tragedie a poporului nostru.
Toți diriginții claselor V-XII au desfășurat lecții tematice dedicate comemorării victimelor foametei organizate din anii 1946–1947, înregistrate în catalog la Managementul clasei.
Lecțiile istoriei trebuie învățate pentru a nu se repeta!




















