Holocaust 2026
Pe parcursul săptămânii 26-30 ianuarie 2026 în cadrul liceului ,,Andrei Vartic” elevii claselor a V-a – a XII-a împreună cu profesorii de istorie : Gamarța-Eșanu Aurelia, Petco Maria, Ciobanu Viorica și Damaschin Oxana au realizat activități curriculare și extracurriculare dedicate Comemorării Victimelor Holocaustului. Elevii clasei a 12 „C” au prezentat informații despre începutul Holocaustului, lagărele de concentrare și ghetourile naziste unde au fost duși și omorâți milioane de evrei, despre holocaustul din Basarabia și reflectarea holocaustului în literatura artistică și în cinematografie.
Elevii din clasa a VIII-a, au prezentat scenariul: Copiii Holocaustului”, ei au interpretat rolurile copiilor care au suferit în Holocaust: Any Frank din Olanda, Leon Leison din Polonia, Eva Heyman din Transilvania
Aceste activități au fost realizate în parteneriat cu Centrul Internațional de Training și Dezvoltare Profesională, care ne-a oferit o expoziție de materiale la tema Holocaustul. În fiecare an la data de 27 ianuarie comemorăm victimele Holocaustului, deoarece la 27 ianuarie 1945 a fost eliberat ultimul lagăr de concentrare și exterminare Auschwitz-Birkenau din Polonia, devenit simbol al durerii nu doar a evreilor și romilor, dar și a tuturor oamenilor de bună credință.
Ne plecăm frunțile în semn de respect pentru milioanele de vieți curmate în timpul Holocaustului. Este o zi a memoriei, a reflecției și a responsabilității. Holocaustul ne amintește cât de fragile pot fi valorile umane atunci când ura, discriminarea și indiferența prind rădăcini. Prin educație, dialog și empatie, putem contribui la construirea unei societăți în care demnitatea fiecărei persoane este respectată, iar diversitatea este privită ca o bogăție, nu ca o amenințare.
Mulțumim mult Centrului Internațional de Training și Dezvoltare Profesională pentru oportunitatea de-a cunoaște mai amplu detalii prețioase despre Holocaust.










